W życiu kogokolwiek, kto miesięcznie odkłada chociaż małe sumy pieniędzy, przychodzi taki moment, gdy zaczyna myśleć o zainwestowaniu swoich środków. Inwestować w dolary? A może w złoto? Co zrobić, by wartość oszczędności rosła szybciej niż inflacja? Jak nie tylko mieć więcej pieniędzy, ale więcej za nie kupić? Pytania te przewijają się przez głowę każdego początkującego inwestora, a do tego dochodzi często mylne przeświadczenie, że by inwestować należy najpierw posiadać dużo pieniędzy. Błąd. Przygodę z inwestowaniem może rozpocząć każdy. Pytanie brzmi jak to zrobić?

Mówi się, że mało komu udaje się zbić majątek z małych oszczędności, bo jak powszechnie wiadomo małe pieniądze to również małe zyski. Okej, jednak od czegoś trzeba zacząć i warto rozpocząć inwestowanie już teraz, zamiast czekać, aż nam te oszczędności urosną same. Odkładanie każdego miesiąca, regularnie, nawet małych kwot, jest lepszym posunięciem, niż nie odkładanie wcale. Znacie słynne powiedzenie „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”? Już po kilkunastu miesiącach regularnie wpłacanych kwot, nasze fundusze zaczną wyglądać poważniej, niż np. przed rokiem.

Czym dokładnie jest to inwestowanie?

Inwestowanie– jest to proces, który polega na zaangażowaniu środków pieniężnych oraz czasu w celu późniejszego największego powiększenia majątku i uzyskania zysków. Przykładami inwestowania mogą być: zakup akcji spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych, zakup jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego czy zakup gruntu. Podczas procesu inwestowania należy stworzyć strategię, nakreślić cel inwestycyjny oraz odpowiednio dywersyfikować inwestycje, by zminimalizować ryzyko strat.

Powyższa definicja mówi nam, że inwestować możemy na wiele sposobów: z nadwyżek finansowych, skorzystać z długoterminowego inwestowania lub po prostu systematycznie oszczędzać. Każda z tych metod ma inną drogę, jednak cel przy każdej jest ten sam – pomnożenie naszych finansów.

  1. Inwestowanie nadwyżek finansowych– chyba najprostszy i tak naprawdę dla każdego sposób inwestowania. W tym przypadku pierwszym krokiem jest uporządkowanie budżetu domowego. Należy skalkulować i uwzględnić wszystkie nasze wydatki i rozchody – nie tylko opłaty za rachunki czy jedzenie, ale również potencjalne, większe zakupy jak wakacyjny wyjazd, czy zakup nowych opon do auta na zimę. Punktem, na który w szczególności trzeba tu zwrócić uwagę, jest planowanie i uniknięcie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, w których traci się płynność finansową. Oznacza to, że należy inwestować jedynie nadwyżki finansowe – pieniądze, których nie potrzebujemy na pokrycie bieżących potrzeb.
  2. Długoterminowe inwestowanie– ta metoda polega na inwestowaniu w znacznie dłuższej perspektywie i tym samym często pozwala osiągnąć najwyższe zyski, przy mniejszym stopniu ryzyka. Występują tu cykle koniunkturalne takie jak hossa, czyli wzrost i bessa, czyli spadek oraz bardzo szybkie zmiany krótkotrwałych cen akcji. Dłuższa perspektywa pozwala na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu, dzięki uczestniczeniu w poszczególnych cyklach.
  3. Systematyczne oszczędzanie – czasami ciężko określić czy w danym momencie dokonywania inwestycji na rynku jest hossa czy bessa, dlatego by zminimalizować ryzyko strat nie należy dokonywać zakupu w jednym czasie, ale robić to etapami. Dzięki temu trafimy i na hossę i na bessę.

Kto może zostać inwestorem?

„Nie szukaj igły w stogu siana. Kup cały stóg siana!” – John Boogle

To cytat jednego z największych postaci amerykańskiego rynku kapitałowego, który bardzo obrazowo próbował zachęcić do idei inwestowania. Co potrzeba, by zostać inwestorem? Wbrew ogólnemu przekonaniu nie potrzeba do tego dyplomu z ekonomii. Owszem, ułatwi on wiele spraw, ale tak na prawdę inwestorem może zostać każdy. Jednak i przeciętny Kowalski powinien wyróżniać się kilkoma cechami, dzięki którym zainwestuje swoje fundusze z głową. Determinacja, wiedza, planowanie, zarządzanie ryzykiem – cechy te z pewnością ułatwią zadanie. Wszystko zależy od nas, a inwestowanie można zacząć już od nawet 50 czy 100 zł.

Oczywiste jest, że przy większym kapitale większe będą również zyski, jednak ogromną rolę odgrywa tu systematyczność. Nawet małe kwoty, ale te które zostają odkładane regularnie, po dłuższym okresie przyniosą rezultaty. Nierozłącznie związana z inwestowaniem magia procentu składanego po latach da sporo korzyści. Pamietajmy jednak, że każde inwestowanie, niezależnie od jego postaci, wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym.

Ryzyko inwestycyjne– polega na tym, że stopa zwrotu z inwestycji może znacząco różnić się od tej oczekiwanej przez inwestora. Mogą na to mieć wpływ czynniki losowe, jak np. sytuacja rynkowa, nagły kryzys branży czy wahania cen papierów wartościowych.

Najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie?

Inwestowaniem nazywamy nie tylko odkładanie pieniędzy czy zakup akcji na giełdzie. To zwiększanie wartości nie tylko rzeczy, ale również samego siebie. Może zamiast zakupu złota powinniśmy zrobić coś dla siebie? Możemy wykorzystać fundusze na naszą edukację, podniesienie kwalifikacji w zawodzie, zapisać się na kursy, szkolenia czy treningi, które w przyszłości pozwolą nam zaoszczędzić na wydatkach i przyniosą namacalne efekty w postaci zysków. Jesz i wydajesz pieniądze na mieście? Idź na kurs gotowania. Jesteś częstym bywalcem ośrodków zdrowia? Zapisz się na siłownię. Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób o tym zapomina i kieruje swoją uwagę od razu w stronę dużych inwestycji. Najlepiej podsumował to Warren Buffet – jeden z najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem szacowanym na 66 mld dolarów. Zapytany o najlepsze sposoby inwestowania, odpowiedział:

„Inwestuj w siebie tak dużo, jak tylko możesz. Jesteś swoją najlepszą inwestycją.” – Warren Buffet

My do możliwości inwestowania dodamy jeszcze jeden punkt: magiczne słowo crowdinvesting, czyli finansowanie społecznościowe. Metoda ta zyskuje na coraz większej popularności, przeczytaj czym jest crowdinvesting tutaj.

Warto zapamiętać:

  • Inwestowanie to proces, który polega na zaangażowaniu środków pieniężnych oraz czasu w celu późniejszego uzyskania zyskó
  • Przykładami inwestowania mogą być: zakup akcji spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych, zakup jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, czy zakup gruntu.
  • Przed inwestowaniem należy określić strategię, cel oraz oszacować ryzyko strat.
  • Każde inwestowanie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym.