CrowdConnect.pl to platforma crowdinvesting stworzona przez Dom Maklerski INC S.A. Dostępna jest od dwóch tygodni, natomiast już dziś można zapoznać się z parametrami pierwszej emisji. Z siły społeczności inwestorów korzysta spółka Plantwear, lider rynku akcesoriów modowych z drewna w Polsce.

CrowdConnect.pl to odpowiedź na oczekiwania inwestorów indywidualnych. W sposób wygodny i transparentny prezentowane są im informacje o emisjach publicznych przeprowadzanych przez spółki zmierzające do debiutu na rynku NewConnect. Platforma umożliwia inwestorom analizę oraz selekcję ciekawych i perspektywicznych firm z sektora MŚP, zapewniając wszystkim równy dostęp do informacji.

Jak zatem inwestować razem z CrowdConnect.pl?

Krok 1: Poznaj ofertę

Na platformie prezentowane są informacje o emisjach publicznych przeprowadzanych przez spółki zmierzające do debiutu na rynku NewConnect. Prowadzone są one w trybie oferty publicznych (szacowane wpływy brutto emitenta stanowią od 100 tys. EUR do 1 mln EUR.) Tym samym CrowdConnect.pl znacząco ułatwia inwestorom indywidualnym dostęp do IPO.

Z aktualnie trwającymi emisjami można zapoznać się na stronie głównej (sekcja „Aktualne emisje). Ich pełna lista dostępna jest także z poziomu menu – EMISJE.

Na stronie głównej inwestor dostaje pigułkę informacji odnośnie danej emisji, a więc 2-3 zdania o spółce oraz dane dotyczące oferty: ilu akcjonariuszy ją wsparło, jaki jest cel i jaki kapitał już zebrano, ile dni pozostało do końca.

* Na podstawie emisji Plantwear (z dnia 15.04.2019)

Na stronie głównej swoją sekcję mają także „Nadchodzące emisje”, a więc te które wystartują w najbliższych tygodniach – przy każdej z nich podany jest planowany termin emisji.

Z kolei w sekcji „Ostatnio zakończone emisje”inwestorzy znajdą informacje o dotychczasowych projektach (na ten moment znajdują się tam emisje, przy których doradzały podmioty z Grupy Kapitałowej INC jeszcze przed startem platformy. Jak wiadomo fakt, iż zaplecze CrowdConnect.pl stanowi Grupa INC to duży plus dla inwestora).

Krok 2: Poznaj emitenta

Jeśli któraś z emisji zainteresuje inwestora w sposób szczególny, powinien przejść na stronę informacyjną emitenta (czyli wybrać opcję „Zobacz szczegóły” w jego wizytówce).

Każdy emitent posiada taki profil, na którym można znaleźć wszystkie niezbędne do oceny oferty informacje.

* Na podstawie emisji Plantwear (z dnia 15.04.2019)

Na wstępie inwestor poznaje podstawowe dane spółki oraz parametry emisji: liczbę oferowanych akcję, cenę za akcję, kwotę emisji, liczbę akcjonariuszy, która na dany moment dokonała zapisu oraz okres jaki pozostał do końca trwania oferty.

Co istotne na CrowdConnect.pl podawane są historyczne dane finansowe spółki oraz prognozy na lata kolejne (przychody ze sprzedaży, zysk netto, wskaźniki rynkowe). Przedstawiona jest też szacowana wartość spółki po ofercie.

Zgodnie z wymogami prawnymi na stronie prezentowany jest dokument ofertowy.

 

Co warto podkreślić zakres informacji udostępnianych inwestorom znacząco wykracza poza wymogi stawiane ofertom do 1 mln EUR przez przepisy prawa. 

Inwestor może lepiej poznać emitenta, zapoznając się z jego prezentacją i teaserem informacyjnym. W dedykowanych sekcjach przybliża on także swoją historię oraz portfolio oferowanych produktów i usług, oraz zespół, który tworzy firmę, jak również nakreśla strategię i cele emisyjne.

CrowdConnect.pl skraca dystans między emitentami i społecznością inwestorów oraz pomaga w budowaniu relacji. Temu służy sekcja bonusów, które mogą zaproponować emitenci.

Inwestor może z poziomu tej strony skontaktować się bezpośrednio z emitentem zadając mu pytanie w przy użyciu dedykowane formularza kontaktowego.

  

Inwestor ma także możliwość łatwego podzielenia się informacją o danej emisji w kanałach społecznościowych: Facebook, Twitter i LinkedIn.

 

Może także zapisać się do dedykowanego newslettera, w którym na bieżąco będzie otrzymywał informacje o emisji.

 

Krok 3: Zapisz się na akcje

Jeśli inwestor chce zostać akcjonariuszem spółki zapisu na jej akcje i ich opłacenia również może dokonać online. W tym celu przechodzi się na dedykowaną stronę prowadzoną przez emitenta, zabezpieczoną certyfikatem SSL.

Uwaga: Z poziomu strony zapisu inwestor może w każdej chwili wrócić do pełnego profilu informacyjnego emitenta.

 

Na stronie emisji prowadzonej przez emitenta inwestor może wybrać liczbę akcji lub kwotę inwestycji. Sa też sugerowane pewne kwoty przy których otrzymasz bonusy.

Po określeniu liczby akcji (lub kwoty inwestycji) podaje swoje dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres email, adres zamieszkania, PESEL. Co istotne platforma kieruje swoją ofertę także do początkujących inwestorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem kapitałowym, w związku z czym na etapie zapisu podanie numeru rachunku maklerskiego nie jest obligatoryjne. Inwestor może dokonać zapisu bez aktywnego konta, jednak jego założenie jest konieczne, aby inwestorowi zostały przydzielone akcje.

Konieczna jest weryfikacja inwestora poprzez numer telefonu. Musi wprowadzić unikalny kod wysłany na numer który poda w polu formularza.

Po wyrażeniu zgód może przejść do opłaty.

Zapisy przyjmowane są bezpośrednio przez Spółkę. Prowadzący platformę Dom Maklerski INC S.A. nie pośredniczy w przyjmowaniu i przekazywaniu zapisów i wpłat.

Płatności obsługiwane są przez Tpay – markę należącą do KIP S.A., posiadającą licencję krajowej instytucji płatniczej wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Po dokonaniu i zaksięgowaniu płatności inwestor otrzymuje wiadomość z potwierdzeniem oraz Certyfikat zapisu na akcje.

Następnie pozostaje tylko śledzić postęp oferty i czekać na informację o przydziale akcji po zakończeniu emisji oraz terminie debiutu na NewConnect.

——————

Co jeszcze inwestor znajdzie na CrowdConnect.pl?

O NAS

W tej sekcji umieszczone są informacje o platformie oraz Domu Maklerskim INC S.A., który stworzył i prowadzi CrowdConnect.pl

EMISJE

W tym miejscu inwestor zyskuje dostęp do listy trwających emisji.

JAK TO DZIAŁA

W sekcji opisane jest działanie platformy z perspektywy inwestora (jak skorzystać z możliwości jakie daje platforma i dokonać zapisu na akcje), jak również emitenta (jak nawiązać współpracę z CrowdConnect.pl).

PORADNIK

Przedstawiono w nim 8 Zasad Świadomego Inwestowania, które powinien znać każdy inwestor.

FAQ

W tym miejscu zamieszczono listę najcześciej pojawiających się pytań. Jeśli inwestor nie znalazł tam odpowiedzi, w każdej chwili może skontaktować z CrowdConnect.pl poprzez okno czatu.

CZYNNIKI RYZYKA

W sekcji przedstawiono 5 ważnych kwestii związanych z ryzykiem inwestycji, z których powinien zdawać sobie każdy inwestor.

NEWSLETTER

CrowdConnect.pl oferuje możliwość zapisu do cyklicznego newslettera, w którym będą informacje m.in. o nowych emisjach.