Od zawsze wiadomo, że inwestujemy po to, aby czerpać zysk w postaci konkretnej sumy pieniędzy. Głównym celem jest to, aby po prostu stać się bogatszym. Jednak Ci, którzy opanowują sztukę inwestowania otrzymują również coś więcej. Są to umiejętności, wiedza i doświadczenie, które przynoszą korzyści w codziennym życiu, ale także ogromna satysfakcja z projektów, które odniosły sukces.

Przygoda z inwestowaniem

Pozafinansowe korzyści z inwestowania możemy przeanalizować na crowdinvestingu. Jest to coraz popularniejsza alternatywna forma lokowania kapitału oraz doskonały pomysł na rozpoczęcie swojej przygody w tym temacie. Nie oznacza to natomiast, że świadomi inwestorzy nie mogą próbować swoich sił wspierając wybrane projekty poprzez finansowanie społecznościowe. 

Crowdinvesting to przede wszystkim kopalnia ciekawych pomysłów, zatem jest idealnym miejscem w którym z pewnością znajdziemy interesujący nas projekt. Gama produktów i usług, w które możemy zainwestować jest ogromna. Znajdziemy tutaj gry komputerowe, wszelkiego rodzaju maszyny, czy książki, biżuterię, akcesoria modowe i wiele innych. Ta forma lokowania kapitału pozwala także na rozwinięcie naszych zainteresowań czy umiejętności. Oznacza to, że jeżeli zawsze chcieliśmy zainwestować w branżę, na której się kompletnie nie znamy, to jest to dobry moment. W tym przypadku często wystarczą już niewielkie kwoty. 

Społeczność to siła

Zaczynając inwestowanie od crowdinvestingu stajemy się przede wszystkim częścią społeczności, która jest tak samo zainteresowana powodzeniem projektu jak my. Projektodawcy muszą zadbać o wszystkie materiały, ale także o angażowanie tych, którzy pieniądze wpłacają. Więc nie tylko inwestujemy pewne kwoty i czekamy na ich zwrot w nadwyżce, ale możemy dyskutować z ludźmi, którzy dzielą nasze zainteresowania. W dodatku Ci, którzy mają już większą wiedzę mogą udzielać rad początkującym. To doskonały sposób na rozwój swojej sieci kontaktów oraz nawiązywanie ciekawych partnerstw.

Selekcjonując projekty, w które chcemy zainwestować możemy nauczyć się jak oceniać powodzenie poszczególnych inwestycji. Przede wszystkim analizujemy dokumenty, sposób ich przygotowania oraz spółkę i jej członków. Dzięki temu poznajemy zasady nie tylko samego inwestowania, ale funkcjonowania mechanizmów rynkowych, które mają na nie wpływ. Mówimy tutaj m.in. o branży, sytuacji na rynku i trendach. Inwestowanie to przecież nic innego jak praktyka.

Jeśli przed inwestycją dokładnie nie analizujesz spółek, masz takie same szanse na sukces, jakbyś w pokerze nie zaglądał do kart.

Peter Lynch

Świadomy inwestor może natomiast dużo dowiedzieć się o branży, która nie jest dla niego znana. Mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie jest w stanie ocenić rentowność projektu, ale tutaj pojawia się miejsce na zainteresowanie się tym, co do tej pory było nieznane.

Dodatkowe bonusy

Pozafinansowe korzyści jakie czerpiemy z inwestowania wiążą się przede wszystkim z tym jak to robimy. To od inwestora zależy ile wiedzy wyniesie choćby ze swoich porażek. Z czasem rosną umiejętności i doświadczenie, które pozwalają osiągnąć sukces. Jednak świadomy inwestor, to taki, który również skupia się na wartościach, ponieważ to one tworzą silne społeczności, projekty czy przedsiębiorstwa. 

Poza tym, że inwestowanie rozwija nas samych, pozwala na zwiedzanie świata, udział w ciekawych i dobrze prosperujących projektach, poznawanie ciekawych ludzi, to także umożliwia wzrost lub umocnienie naszych wartości. Jeśli pracujemy nad sobą i świadomie podejmujemy decyzje o inwestycjach, które są zgodne z naszymi ideami podążamy drogą, która prowadzi nas do sukcesu. 

Crowdinvesting oferuje również coś dodatkowego, czyli bonusy dla wspierających. Wielu projektodawców dla swoich inwestorów oprócz możliwości stania się częścią projektu proponuje dodatkowe nagrody, jak np. stałe rabaty, kartę klienta, czy gadżety z nim związane. 

Co najważniejsze inwestując sami decydujemy o tym jakie kwoty chcemy przeznaczać na dane projekty. To tylko i wyłącznie od nas zależy jak mocno chcemy się zaangażować. 

Warto zapamiętać:

Inwestowanie:

  • Zwiększa wiedzę i umiejętności
  • Pozwala stać się częścią ciekawych projektów
  • Łączy nas ze społecznością zainteresowanych inwestorów
  • Umacnia wartości

Praktyka czyni mistrza!